120K Efes Ultra

Parkur Bilgileri

 

 • 120K EFES ULTRA 1’inci Kontrol Noktasına Gidiş: Efes Alt kapıdan start aldıktan sonra asfalt yoldan 3.7 kilometre koşarak Efes üst kapıya ulaşacaksınız. Efes üst kapıya ulaştığınızda ince bir patika yola gireceksiniz. Bu patikadan devam ederek çitin içerisinden geçerek Efes Antik kentinin üstünden geçeceksiniz.

  Çitten çıktıktan sonra patikadan sola döneceksiniz. Bu patikadan devam edin. Patika 600 metre sonra ince patikaya dönecek. Burada işaretlemeye dikkat edin. İnce patika 500 metre sonra tekrar kalın patikaya dönecek. Bu noktada dönüp arkanıza bakın. Efes antik kenti manzaralı selfi çekmeyi unutmayın. Kalın patikadan asfalt yola kadar devam edin. Bu asfalt yol köyün asfalt yolu. Asfalt yoldan 400 metre devam ederek sağa dönüş yapın. 200 metre patikadan koştuktan sonra Kuşadası-Şelçuk ana yolunda ulaşacaksınız.

  Görevli arkadaşların yönlendirmesi ile asfalt yoldan karşıya geçerek patikadan devam edin. Bu patikadan devam edin. Önce deve güreş alanını sonra da site göreceksiniz. Sitenin kenarındaki yoldan devam edip asfalt yola çıkın. Görevli arkadaşların yönlendirmesi ile asfalt yoldan karşıya geçerek denize doğru koşun. Bu noktada işaretlere dikkat edin. Plaja çıktıktan sonra sola dönün. 600 metre kumdan devam ederek 12’nci kilometredeki Richmond kontrol noktasına ulaşacaksınız. Suya yakın yerden koşun bu kısımda kum sert. Toplam rakım kazancınız 350 metre Rakım kaybınız ise 320 metre olacaktır.

  2’nci Kontrol Noktasına Gidiş: Kontrol noktasından çıktıktan sonra kumdan 1 kilometre düz devam edin. Otelin içine doğru sola dönün. Otelin içinden geçerek asfalt yola kadar devam edin. Asfalt yoldan karşıya geçerek patika yoldan devam edin. Patika yoldan devam ederek 15’inci kilometredeki Arvalya kontrol noktasına ulaşacaksınız. Toplam rakım kazancınız 410 metre Rakım kaybınız ise 340 metre olacaktır. 3’üncü Kontrol Noktasına Gidiş: Kontrol noktasından çıktıktan sonra asfalt yoldan karşıya geçip patika yola girin. Kalın patika yoldan devam edeceksiniz. Yol ayrımlarında işaretlere dikkat ettin. Bu kalın patikadan devam ederek 23’üncü kilometredeki Meryem Ana kontrol noktasına ulaşacaksınız. Son çıkışa dikkat edin. Sadece 200 metre ama biraz dik  Toplam rakım kazancınız 845 metre Rakım kaybınız ise 510 metre olacaktır. 4’üncü Kontrol Noktasına Gidiş: Kontrol noktasından çıktıktan sonra patika yolu 500 metre takip edin. Sağa dönüş yaparak diğer patika yola girin. Patika yoldan önce 1 kilometre yokuş aşağı koşacaksınız. Sonra 1.1 kilometre yokuş yukarı çıkarak asfalt yola çıkacaksınız.

  Asfalt yolda koşarken yolun sağında kalın. Asfalt yoldan sola dönüp yokuş aşağı 700 metre koştuktan sonra sağa dönüp tekrar kalın patika yola gireceksiniz. Bu kalın patikadan devam edin. 28’inci kilometrede 42 kilometre koşan sporculardan ayrılacaksınız. 42 kilometre koşan sporcular yangın yolundan sola dönerken siz düz devam edeceksiniz. Bu patikadan devam ederek asfalt yola çıkacaksınız. Asfalt yoldan 3 kilometre yokuş aşağı koştuktan sonra Ana yola çıkacaksınız. Ana yola çıktığınızda sağa dönüş yapacaksınız. Ana yolun kenarındaki patika yoldan 400 metre koşarak 35’inci kilometredeki Çamlık kontrol noktasına ulaşacaksınız.

  Kontrol noktasından ayrılırken suyunuzu kontrol edin. Yanınıza extra su alın. Bir sonraki kontrol noktası 16 km sonra !!!!! Toplam rakım kazancınız 1570 metre Rakım kaybınız ise 1300 metre olacaktır. 5’inci Kontrol Noktasına Gidiş: Çamlık kontrol noktasından ayrıldıktan sonra asfalt yoldan karşıya geçerek kalın patikaya çıkacaksınız. Kalın patikadan 5 Kilometre yokuş yukarı çıktıktan sonra genelde aynı eğimde koşacaksınız. 49’uncu kilometreye kadar bu yoldan devam edeceksiniz. 49’uncu kilometrede sola asfalt yola doğru döneceksiniz. 2 kilometre bu asfalt yoldan yokuş aşağı koşarak 51’inici kilometredeki Şirince kontrol noktasına ulaşacaksınız.
  Toplam rakım kazancınız 2410 metre Rakım kaybınız ise 2080 metre olacaktır. 6’nci Kontrol Noktasına Gidiş: Şirince kontrol noktasından sonra 61 kilometre koşan sporculardan ayrılacaksınız. 61 kilometre koşanlar bu noktadan Şelçuk’a giderken siz Belevi köyüne doğru gideceksiniz. Görevli arkadaşların yönlendirmesiyle köyün çıkışında sağa dönüş yapıp yokuş aşağı koşacaksınız. Bu kısımda işaretlemelere dikkat edin. 1 kilometre yokuş aşağı indikten sonra sağa zeytin bahçeleri arasına gireceksiniz. Bu kısım biraz teknik işaretlemelere dikkat edin. Zeytin ve şeftali ağaçları arasında 2 kilometre koşacaksınız. Bu kısım genelde yokuş yukarı. Parke taşlı yola çıktığınızda sola döneceksiniz. Parke taşlı yol yaklaşık 400 metre. 400 metre sonra kalın patikaya çıktığınızda 61’inci kilometredeki kontrol noktasına bu patikadan devam edeceksiniz.

  Koşacağınız bu yol inişli çıkışlı. Yokuş yukarı çıkarken tatlı bir eğim ile çıkacaksınız. Toplam rakım kazancınız 3000 metre Rakım kaybınız ise 2640 metre olacaktır. 7’inci Kontrol Noktasına Gidiş: Kontrol noktasından ayrıldıktan sonra patikadan devam edin. İnişli çıkışlı bu yolda koşarken manzaranın keyfini çıkarın. Yokuş yukarı çıkarken tatlı bir eğim ile çıkacaksınız. Patika yoldan yokuş yukarı çıkışınız bittikten tavuk çiftliğine doğru yokuş aşağı koşacaksınız. Tavuk çiftliğini içerisinden geçeceksiniz. Tavuk çiftliğine girerken açktığınız kapıyı geçtikten sonra kapatmayı unutmayın. Belevi köyüne doğru 2 kilometre patikadan yokuş aşağı koşacaksınız. Bu iniş bitince sizi 2.8 kilometrelik zorlu bir çıkış bekliyor. Zeytinlikler arasında yapacağınız bu çıkış yarış boyunca yapacağınız en zorlu çıkışlardan biri olacak. Yokuşu çıkarken yürümekten kaçınmayın. Zirve noktasına ulaştıktan sonra patika yoldan 4.5 kilometre yokuş aşağı koşarak 72’nci kilometredeki Belevi Köyü kontrol noktasına ulaşacaksınız.

  Köy içerisindeki işaretlemelere dikkat edin. Toplam rakım kazancınız 3510 metre Rakım kaybınız ise 3510 metre olacaktır. 8’inci Kontrol Noktasına Gidiş: Belevi köyünden ayrıldıktan sonra asfalt yolu takip ederek 74.5’inci kilometredeki kale çıkışı kontrol noktasına kadar devam edin. Toplam rakım kazancınız 3570 metre Rakım kaybınız ise 3560 metre olacaktır. 9’uncu Kontrol Noktasına Gidiş: Keçi kalesine çıkmaya başlıyorsunuz. Bu bölüm yarışın en teknik kısmı. Kontrol noktasından ayrıldıktan sonra ince patikadan kaleye doğru tırmanmaya başlayacaksınız. Yaklaşık 1700 metrelik bir tırmanıştan sonra Keçi kalesine ulaşacaksınız.

  Kaleye çıkmak zor gibi görünse de düşündüğünüz kadar sizi zorlamayacak. Kaleye çıktıktan sonra sağa dönüp ince patikadan devam edeceksiniz. Burada işaretlemelere dikkat patikanın başı tam belli olmuyor. İnce patikadan devam edeceksiniz. Patikanın sonuna doğru patika kayboluyor. İşaretlemelere dikkat edin. Belli belirsiz patika bitince kalın bir alana geleceksiniz. Hayvan barınağından geçtikten sonra kontrol noktasına kadar kalın patikadan yokuş aşağı koşarak 86.5’inci kilometredeki kontrol noktasına ulaşacaksınız. Toplam rakım kazancınız 4080 metre Rakım kaybınız ise 4080 metre olacaktır. 10’uncu Kontrol Noktasına Gidiş: Kontrol noktasından ayrıldıktan sonra patika yoldan devam edeceksiniz. İnişli çıkışlı olan bu patikadan 95’inci kilometredeki asfalt yola kadar edeceksiniz. Asfalt yola çıktığınızda 1 km bu yoldan devam edin. Sağ tarafınız portakal bahçeleri. Bu noktada işaretlemelere dikkat edin sağa doğru dönüp portakal ve mandalina bahçelerinin arasındaki patika yola gireceksiniz. Portakal ve mandalina bahçeleri arasında 1.7 kilometre koşacaksınız. Mezarlığa gelince asfalt yola doğru sağa dönün.

  Asfalt yol çıktıktan sonra asfalt yolu takip ederek 100’üncü kilometredeki Barutçu köyü kontrol noktasına ulaşacaksınız. Köy içerisindeki işaretlemelere dikkat edin. Toplam rakım kazancınız 4560 metre Rakım kaybınız ise 4530 metre olacaktır. 11’inci Kontrol Noktasına Gidiş: Barutçu köyü kontrol noktasından ayrıldıktan sonra patika yolu takip ederek Çatal gölünü göreceksiniz. Gölün kenarından devam edeceksiniz. Bu yol kırık asfalt. Çatal gölü geçtikten sonra Gebekirse gölünün kenarından devam edeceksiniz. Burada yol bazen kırık asfalt bazen patika.

  Gölü geçtikten sonra bahçelerin arasında koşup 108’inci kilometredeki Zeytinköy kontrol noktasına ulaşacaksınız. Köy içerisindeki işaretlemelere dikkat edin. Toplam rakım kazancınız 4690 metre Rakım kaybınız ise 4690 metre olacaktır. 12’inci Kontrol Noktasına Gidiş: Zeytinköy kontrol noktasından ayrıldıktan sonra köyün içerisinden devam edeceksiniz. Sola doğru dönerek Küçük Menderes deltasının içerisinde koşacaksınız. Dikkatli olun biraz çamurlu olabilir : ) Küçük Menderes deltasından geçtikten sonra asfalt köy yoluna çıkacaksınız. Bu asfalt yoldan 500 metre devam ettikten sonra Şelçuk-Menderes yoluna çıkacaksınız. Sola dönüp köprüden geçtikten sonra asfalt yoldan aşağı inip yolun kenarından giden patika yoldan devam edeceksiniz. Dikkatli olun bu yolda çamurlu olabilir. Bu yoldan 114’üncü kilometredeki Total Kontrol noktasına gideceksiniz. Toplam rakım kazancınız 4710 metre rakım kaybınız ise 4720 metre olacak. Finişe Gidiş: Son kontrol noktasından ayrıldıktan sonra Kuşadası-Selçuk otoyolu kenarından 1 kilometre devam edip dutlu yola ulaşacaksınız.

  Selçuk merkeze kadar Dutlu yoldan devam edip sola dönüp İsabey Camiinin yanında geçerek İstasyon Meydanındaki finiş noktasında geçeceksiniz. TEBRİKLER 120 km’lik bu zorlu macerayı tamamladınız. Toplam rakım kazancınız 4740 metre Rakım kaybınız ise 4730 metre olacaktır.

 • Cut-Off süresi 24 SAAT’tir.

 • 120K EFES ULTRA 5 ITRA Puanı vermektedir.

 • Yeni Normal Dönem Yarış Kurullarında uyulması gereken COVİD-19 zorunlu kuralları ve zorunlu malzemeleri bulunmaktadır. Zorunlu malzemeler kit masasında ve start zamanı kontrol edilecektir.
Ne Zaman ?
17-20 Mart 2022
Nerede ?
Efes Antik Kenti, İzmir

Yarış Alanı Hakkında Bilgilendirme

Parkur Alanını Yan tarafta görmektesiniz.

120KM

Uzunlukta

24

Saat

6

Zorluk Derecesi(1-10)

4740M

Yükseklik

Yarış Programı

18 MART 2022 (CUMA)
 • 12:00-21:00 arası İstasyon Meydanı Carpouza Cafe önünde kit dağıtımı yapılacaktır.
19 MART 2022 (CUMARTESİ)
 • 120K: Efes Antik Alt Kapı’da saat 06:00 ile 06:45 arasında kit dağıtımı yapılacaktır.   07:00 START VERİLECEKTİR.
 • 61K: Efes Antik Alt Kapı’da saat 06:00 ile 06:45 arasında kit dağıtımı yapılacaktır.   07:00 START VERİLECEKTİR.
 • 42K: Efes Antik Alt Kapı’da saat 06:00 ile 06:45 arasında kit dağıtımı yapılacaktır.  07:00 START VERİLECEKTİR.
 • 23K: Efes Antik Kent Alt Kapı’da saat 06:00 ile 08:00 arasında kit dağıtımı yapılacaktır.  08:30 START VERİLECEKTİR.
 • 5K ve 12K: İstasyon Meydanı Carpouza Cafe önünde saat 15:00 ile 20:00 arasında kit dağıtımı yapılacaktır.

20 MART 2022 (PAZAR)
 • 12K: Efes Antik Kent Alt Kapı’da saat 07:00 ile 08:15 arasında kit dağıtımı yapılacaktır.  08:30 START VERİLECEKTİR.
 • 5K: Efes Antik Kent Alt Kapı’da saat 07:00 ile 08:15 arasında kit dağıtımı yapılacaktır.  08:30 START VERİLECEKTİR.

START ZAMANLARI

120K

 

19 MART 2022/ CUMARTESİ 07:00

 

61K

42K

23K

19 MART 2022/ CUMARTESİ 08:30

12K

 

20 MART 2022/ PAZAR 08:30

 

5K